Hagavik anpassad grundskola
På Östra Lugnet och Hagavik anpassad skola läser eleverna i huvudsak ämnen enligt läroplanen för anpassad grundskola med en femgradig betygsskala E-A från årskurs 6.
Östra Lugnet och Hagavik anpassad skola är en skolenhet med totalt 10 klasser. Årskurs 4–6 bedrivs på Östra Lugnets skola och årskurs 7–9 finns på Hagavikskolan.
Skolverksamhet:
Totalt 10 klasser.
- 4 klasser för årskurs 4–6 (cirka 30 elever)
- 6 klasser för årskurs 7–9 (cirka 45 elever)
- Vi jobbar med klasslärarsystem och klasserna är åldersblandade inom varje stadium.
- Vi har ämneslärare i idrott och hälsa, bild, slöjd, hem- och konsumentkunskap samt musik.
Fritidshem
På Östra Lugnet finns ett fritidshem för elever i årskurs 4–6. Just nu är cirka 15 elever inskrivna.
Stängningsdagar
- Tisdag 11 augusti 2026
- Onsdag 30 september 2026
- Måndag 11 januari 2027
- Tisdag 18 maj 2027
Våra lokaler
Vi kommer att dela vissa gemensamma utrymmen och praktisk-estetiska salar med grundskolorna. Det innebär att våra elever kommer att vistas i samma miljöer som grundskolans, vilket vi ser som en fantastisk möjlighet till ökad förståelse, gemenskap och inkludering. Tillsammans skapar vi en trygg och inkluderande skolmiljö. Våra elever har precis som alla andra barn och ungdomar intressen, drömmar och en vilja att utvecklas och vara en del av en gemenskap.
Vår strävan är att alla elever ska möta en lärmiljö anpassad utefter sina förmågor. Med hänsyn tagen till individuella förutsättningar bildar vi en stark gemenskap i gruppen. Tillsammans skapar vi trygghet trivsel och kunskapsutveckling. Vår målsättning är att eleverna utvecklar en stark tilltro till den egna förmågan och att vi lyckas väcka en livslång lust till lärande och utveckling.
Så jobbar vi
Vi jobbar i mindre klasser med god tillgång till personal för att alla elever skall bli väl bemötta i sitt lärande och sociala utveckling. Vi är måna om att vara tydliga och strukturerade så att alla elever får en känsla av sammanhang och kan leva upp till de förväntningar som råder. Vi vill att våra elever är delaktiga i sitt eget lärande och därför är elevernas åsikter en viktig del i vårt planeringsarbete.
Till stöd i sitt skolarbete har alla elever i årskurs 4-6 en egen iPad och eleverna i årskurs 7-9 en egen Chromebook som eleven tar ansvar för under skoldagen. Våra digitala lärverktyg ger oss ökade möjligheter att skapa en stimulerande och stödjande undervisning.
Tillförordnad rektor
Susanna Lindström
Telefon: 0470-434 22
E-post: susanna.lindstrom@vaxjo.se
Tillförordnad biträdande rektor
Sanna Röök
Telefon: 0470-439 03
E-post: sanna.rook@vaxjo.se
Administratör
Eva Bard
Telefon: 0470-419 45
E-post: eva.bard@vaxjo.se
Skolsköterska Hagavikskolan
Cecilia Frej
Telefon: 0470-417 16
E-post: Cecilia.frej@vaxjo.se
Kurator 4-6
Josefin Lindberg
Telefon 0470-412 88
E-post: josefin.lindberg@vaxjo.se
Kurator 7-9
Teresa Falcon
Telefon 0470-416 68
E-post teresa.falcon@vaxjo.se
Studie- och yrkesvägledare
Lina Greek
Telefon 0470-79 61 27
E-post: lina.greek@vaxjo.se
Relaterade dokument
Kontakter
-
Hagavikskolan
Expedition
Besöksadress
Björnvägen 15, 352 45 Växjö
Postadress
Växjö kommun
Hagavikskolan
Box 1222, 351 12 Växjö